Já ,ty a on .My ne ! Řekni : proč ?
správně:
Já, ty a on. My ne! Řekni: proč?
Před levou závorkou se píše mezera, za ní ne. Před pravou se mezera nepíše, za ní ano.
špatně:
Nemám( a neměl jsem ).
správně:
Nemám (a neměl jsem).
Tvrdá (nezlomitelná) mezera zabraňuje zalomení řádku na nevhodném místě nebo mezeru s pevnou šířkou (neroztažitelná mezera). Používá se mezi číslem a jednotkami. Tvrdou mezeru používáme též v zápisu data a oddělování tisíců (tisíce však rozhodně neoddělujeme v zápisu roku). Též ze zkratkou jména. V HTML kódu se zapisuje jako , v textových editorech pak různými kombinacemi kláves (často CTRL+SHIFT+mezera). V tabulce níže je umístění tvrdé mezery vyznačeno podtržítkem, ve třetím sloupci je pak zápis s HTML entitou.
Jednotky:
24_kg
24 kg
Datum:
1._ledna, 1._1._2010
1. ledna, 1. 1. .2010
Čísla:
2_000_000
2 000 000
Zkratky:
J._A._Komenský
J. A. Komenský
Na počítačové klávesnici je k dispozici znak, který je vydáván za pomlčku a zároveň za znak mínus. Bohužel není ve skutečnosti ani jedním zmíněným znakem, je to spojovník. Spojovník se používá pro slovní spojení (nebude-li, červeno-modrý, česko-anglický, Brno-město) a neohraničuje se mezerami. Znak pomlčka (tzv. normální, půlčtverčíková) je o něco delší, než spojovník. Jako HTML entita se zapisuje zkratkou –, Levý Alt + 0150. Používá se pro dělení slov na konci řádku (i když to dělají některé programy automaticky). V některých případech se neodděluje mezerami (číselné rozsahy, ve smyslu spojky a nebo proti), avšak ve větě, kde nahrazuje čárku je mezerami od okolních slov oddělován. V tomto případě některé editory automaticky znak spojovník nahrazují znakem pomlčky. Delší (čtverčíková) pomlčka se používá při sazbě básní (HTML entita —, Levý Alt + 0151). Znak mínus se zapisuje HTML entitou −.
Lomítko se sází bez teček (v jednotkách i jako označení rozsahu let).
Spojovník (na klávesnici):
nebude-li, červeno-modrý
Pomlčka:
1938–1945, neseděl – stál
1938–1945 neseděl – stál
Mínus:
5 − 3
5 − 3
Lomítko:
5/3, 2008/9, 3 km/h
3 km/h
Pro porovnání plus, minus, pomlčka, spojovník (zvětšeno): + − – -
České uvozovky (šestky a devítky) se od anglických (které jsou na klávesnici) liší. Jejich HTML entity jsou „ (Levý Alt + 0132) a “ (Levý Alt + 0147). Některé editory je v českém prostředí správně automaticky nahrazují. Uvozovky se v různých jazycích liší.
Sazba znaku procent za číslem bez mezery značí přídavné jméno. Tj. 8% znamená osmiprocentní, zatímco 8 % čteme „osm procent“. Podobně se zapisuje 8bitový a 8 bitů.
Matematické krát je speciální znak, někdy nesprávně zaměňován znakem x (iks). Znak krát „plave“ ve vzduchu, čímž ho čtenář snadno odliší od písmene (např. označení neznámé v matematice). HTML entita znaku krát je × (Levý Alt + 0215).
Pro porovnání – písmeno iks, znak krát (zvětšeno): x ×
Malé číslovky se v textu vypisují slovy (jedna kniha, devět rohlíků).
Věty ani odstavce by neměly začínat číslicí (čtenář neví, zda je to nová věta nebo něco jiného). Používejte formulace, aby takový případ v textu nenastal (například přidáním slova před datum: „Dne 1. května slavíme…“).
Tři tečky jsou tak zvaná výpustka. Jsou vždy přesně tři. Editor je může automaticky nahradit speciálním znakem (znak tři tečky).
Viz je české slovo – je to sloveso podívej se. Proto se za ním nepíše tečka (není to zkratka).
Podle normy ČSN 01 6910:2007 jsou časové údaje odděleny dvojtečkou (např. 22:30 nebo 22:31:01).
Podle Pravidel českého pravopisu je v zápisu času mezi hodinami a minutami tečka (např. 22.31:01, tj. HH.MM:SS).[2]
Číslované body používají buď tečku nebo závorku, nikdy oboje dohromady. Tj. například 1)... 2)...
Znak pro úmrtí má HTML entitu † (Levý Alt + 0134). Příklad: †